Migren Tedavisi İzmir

Migren Tedavisi İzmir

Migren; primer baş ağrısı sınıfında değerlendirilen, herhangi bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan şiddetli baş ağrısıdır. Genellikle ataklar hâlinde ortaya çıkar. Bu nedenle kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Migren hem çevresel hem de genetik faktörlerle ortaya çıkan ve beyin damarlarını etkileyen bir rahatsızlıktır. Migrenin nedenleri ve tedavisi üzerine çalışmalar ise günümüzde hâlâ hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu süreçte keşfedilen migren botoksu gibi tedavi yöntemleri ise atakları uzun süre ortadan kaldırarak, pratik ve en etkili tedavi seçeneğini sunmaktadır. Migren tedavisi İzmir hakkında detaylı bilgi almak için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’un İzmir’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Migren Nedir?

Migren İzmir; beyinde yaratılan anormal aktivasyona bağlı olarak beyin damarlarının genişlemesi ve kimyasal maddeler açığa çıkarması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. “Primer baş ağrısı” yani herhangi bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan baş ağrısı sınıfında değerlendirilir. Toplumda görülen düzenli baş ağrılarının büyük bir çoğunluğu migrene bağlıdır.

Migren; auralı ve aurasız migren olmak üzere iki grupta incelenir. Auralı migren; baş ağrısına ek olarak görme ile ilgili sorunların da yaşandığı migren türüdür. Tüm migrenlerin yalnızca %10’u auralı migrendir. Bu nedenle nadir görülen ancak kişinin yaşamını ciddi şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır diyebiliriz.

Auralı Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren belirtileri;

 • Başın tek tarafında yoğunlaşan ağrı
 • Baş ağrısı ve kusma, ağrıya eşlik eden bulantı
 • Atak halinde gelişen ağrılar
 • Uzun süreli, zonklayıcı özellikte baş ağrıları
 • Fiziksel aktivite ve baş hareketleri ile artan ağrı
 • Işık ve sese karşı hassasiyet

Auralı migren belirtileri ise;

 • Baş ağrısı ve görme ile ilgili sorunlar
 • Kısmi görme kaybı
 • Bulanık görme
 • Parlak ışık ve nesneler görmek
 • Kol ve bacaklarda uyuşma

Migren Nedenleri Nelerdir? Migren Genetik Midir?

Migren hem genetik hem de çevresel koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik faktörlerin, migrende önemli bir risk faktörü olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle ailesinde migren öyküsü olan kişilerde migren görülme oranı da daha fazladır.

Bununla birlikte cinsiyetin de migren üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Migren, genellikle kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni; kadınlarda sık yaşanan hormonal değişimlerin migren ataklarını tetiklemesidir. Menopozla birlikte migren ataklarında da azalma olur.

Migren ataklarının çocukluk çağlarında başlama ihtimali %3 – 5 kadardır. Bu nedenle migrenin genellikle ergenlikten sonra ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Migren Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Migren ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Tedavinin asıl amacı atakları kontrol altına almak ve kişinin yaşam kalitesini artırmaktır. Gerekli tedavi yapılmazsa kişi en önemli ve özel anlarında migren ataklarına yakalanabilir; çalışma ve sosyal hayatı migren atakları nedeniyle sekteye uğrayabilir. Bu nedenle migrenin modern ve etkili yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir.

Migren ataklarının tedavisi; ağrı kesiciler ile yapılır. Enjeksiyonla ya da oral yolla alınacak ilaçlarla migren ağrılarının azaltılması hedeflenir. Bulantı ve kusmayı engellemek için “anti-emetik” ilaçlar verilebilir.

Migrende koruyucu tedaviler; eğer günlük yaşantınızı etkileyen migren atakları ayda 3 defadan fazla yaşanıyorsa koruyucu tedavilerden faydalanmak gerekir. Migren ataklarını azaltan ilaçlar ve baş ağrısını tetikleyen yiyecek-içecek, keskin koku, ışık, aşırı ses, basınç değişimi vb. faktörlerden kaçınmak doğru olacaktır. Aynı zamanda migren botoksu gibi modern tedavi yöntemleri de bu noktada idealdir. Özellikle gerekli önlemleri almasına rağmen, adet dönemlerinde migren atağı yaşayan kadınlar için migren botoksu hem kolay hem de etkili bir çözüm olmaktadır.

Migren Botoksu Faydalı Mıdır?

Migren botoksu, özellikle auralı migrene bağlı oluşan yoğun ağrı ve semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Botulinum toksin, kasların aşırı kasılmasını engelleyerek, migren ataklarını büyük oranda engeller.

Migren Tedavisi İzmir

Migren tedavisinde kişinin yaşına, cinsiyetine ve atakların sıklığına uygun tedavi planlamasının yapılması önemlidir. Bu noktada uzman bir nörologun gözlem ve değerlendirmesine göre ilaç kullanımına karar verilmelidir. Eğer migren botoksu tercih edilecekse, uygulamanın mutlaka deneyimli bir doktor tarafından yapılması gerekir. İzmir’de migren botoksu ve diğer migren tedavileri hakkında bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi