Sinir Blokajı

Sinir Blokajı Aydın

Sinir blokajı Aydın; baş ve boyun bölgesindeki ağrılar başta olmak üzere, birçok ağrı türüne modern ve uzun süreli çözüm getiren bir işlemdir. Sinir blokajının amacı; ağrının oluştuğu sinir liflerine uzun süreli etki gösteren lokal anestezik maddelerin enjekte edilmesidir. Özellikle migren ve küme tipi gibi baş ağrılarının yanı sıra trigeminal nevralji gibi kronik ve şiddetli ağrıların tedavisinde oldukça etkin sonuçlar elde edilmektedir.

Migren; kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak, herkeste farklı seyredebilir. Menopoz dönemine giren kişilerde ve erkeklerde migren atakları daha seyrek ve hafifken; sık sık hormonal değişimler yaşayan genç kadınlarda ataklar ağır olabilir. Bu hastalarda ilaçlar, ağrıyı kesmek için yeterli olmayabilir. Benzer şekilde kronik ya da gerilim tipi baş ağrısından şikâyetçi kişilerde de ilaç tedavisi yetersiz kalabilir. Sinir blokaj, bu hastaların günlük yaşam kalitesini artırmak için ideal tedavi seçeneğidir.

Yazımızın devamında sinir blokaj hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Aydın’da sinir blokaj ile ilgili merak ettikleriniz için ise Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Sinir Blokajı Aydın Nedir?

Sinir blokajı; birçok ağrı türünde etkili sonuçlar veren; boyun, koltuk altı, baş ve diğer uzuvlarda etkili olan bir tedavi türüdür. Sinir blokajında amaç; sinir liflerine hasar vermeden, ağrıya neden olan sinirsel iletimi bloke etmektir. Bu amaçla, uzun süreli etki gösteren lokal anestezi ilaçları kullanılır.

Sinir Blokajı Nasıl Etki Eder?

Ağrının geçtiği sinir yollarının bloke edilmesi, sinirlerin uyarılmasını azaltır. Böylece kişi hem daha az ağrı atağı yaşamış hem de yaşanan ağrıların şiddeti azalmış olur. Sinir blokajı yaptıran birçok hasta, tedaviden sonra yaşadıkları ağrının normal düzeyde seyrettiğini; bu ağrıların da oldukça nadir yaşandığını söylemektedir.

Sinir Blokaj Nasıl Uygulanır?

Sinir blokajı, enjeksiyon yöntemi ile uygulanan bir işlemdir. Uygulama sırasında hissedilen acı, hafif bir sinek ısırığına benzer. Kullanılan iğneler oldukça ince ve küçüktür. Bu nedenle hastalarımızın korkmasına neden olacak, acılı bir işlem değildir. Uzun vadede sağladığı fayda düşünüldüğünde, konforlu bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Ağrıya neden olan sinir hatları belli olduğu için öncelikle fiziki muayene ile bu hat saptanır. Sonrasında, doğrudan kas üzerine enjeksiyon yapılır. Yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde, yaşam kalitesini düşüren ağrılardan kurtulmak ve aylarca sürecek bir rahatlığa kavuşmak mümkündür.

Sinir Blokaj Hangi Bölgelere Yapılır?

Sinir blokaj başta baş ve boyun ağrıları olmak üzere vücudun birçok bölgesinde kullanılabilir. Ağrının nedenine ve kaynağına göre baş, boyun, omurilik, koltuk altı ve uzuvlardan da uygulama yapılabilir.

Sinir Blokajın Etkisi Ne Zaman Görülür?

Sinir blokaj tedavisinde kullanılan anestezik ilaçlar hemen etki etmeye başlar. Bu nedenle uygulama yapıldığı andan itibaren ağrı kesici etki ortaya çıkar.

Sinir Blokajın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sinir blokajın etkisi 1 ay ile yaklaşık 3 – 4 ay arasında sürmektedir.er. Özellikle mevsim geçişlerinde yapılan sinir blokaj uygulamaları, dış etkenler nedeniyle tetiklenen baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Kişi istediği takdirde uygulama yeniden yapılabilir. Böylece sürekli ilaç kullanmaya olan ihtiyaç ortadan kalkar.

Kimler Sinir Blokaj Yaptırabilir?

Sinir blokaj çoğunlukla migren hastaları, kronik ve gerilim tipi baş ağrısına sahip olanlar, küme tipi primer baş ağrısı, trigeminal nevralji (farklı bir rahatsızlığa bağlı olmayan) ve boyun ağrısı şikâyeti olanlar tarafından tercih edilir. Bununla birlikte, eğer hastanın fiziki durumu uygunsa, diğer uzuvlara da uygulama yapılabilir.

Sinir Blokajı Aydın Fiyatları

Sinir blokajı fiyatlarında kişinin ihtiyaçları, hangi bölgelere uygulama yapılacağı ve uygulama dozu belirleyicidir. Bu nedenle her hastamıza belirteceğimiz fiyat farklı olacaktır. Eğer Aydın’da sinir blokajı hakkında daha detaylı bilgi almak ve fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi