Parkinson Hastalığı Tedavisi

Parkinson Hastalığı Tedavisi Aydın

Parkinson hastalığı; çoğunlukla sürekli titremeye neden olan ve literatüre “titrek felç” olarak geçen bir hastalıktır. Beyin hücrelerinin kaybına bağlı oluşan hastalıklardan biri de Parkinson hastalığıdır. Genellikle genetik aktarımlıdır. Bu nedenle ailesinde Parkinson öyküsü olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Parkinson hastalığı ilerleyen yaşla birlikte, 40 – 70 yaşları arasında ortaya çıkar. Parkinson hastalarının yalnızca %5’inde, 20 ile 40 yaşları arasında teşhis konulmaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş da Parkinson için bir risk kabul edilmektedir.

Parkinson hastalığı ve Parkinson tedavisi hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Aydın’da Parkinson tedavisi hakkında bilgi almak için ise Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı, ilk kez 1817 yılında tanımlanan, nörojeneratif bir rahatsızlıktır. Beyin hücrelerinin ölmesine bağlı olarak kasların gücünü kaybetmesi, titremesi ve donuklaşması ile kendini gösterir. Özellikle uzuvlardaki yoğun titreme nedeniyle “titrek felç” olarak da isimlendirilmektedir.

Beynimizdeki bazı bölgelerde dopamin üreten hücrelerden yoğun olarak bulunur. Bu bölgeler “substabsiya nigra” olarak da adlandırılır. Dopamin hücreleri, fiziksel hareketimizden sorumlu olan, “striyatum” isimli beyin bölgesine iletim gönderir. Dopamin hücreleri yoğunluk olarak azaldığında ise fiziksel hareketler engellenir. Sonuç olarak parkinson ile karakterize olan; uyumsuz, titrek ve kesik kesik hareketler ortaya çıkar.

Parkinson Neden Olur?

Parkinson çoğunlukla genetik faktörlere bağlıdır. Ailede Parkinson öyküsü olan kişilerde Parkinson görülme olasılığı daha fazla olduğu gibi bu kişilerde hastalık daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Parkinsonun diğer nedenleri ise;

 • İlerleyen yaş
 • Kırsal yaşam biçimi
 • Kafa travmaları
 • Aşırı demir tüketimi
 • Aşırı hayvansal yağ tüketimi
 • Obezite
 • Stres olarak sıralanabilir.

Parkinson, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bir hastalıktır. Bu nedenle erkek olmak da Parkinson için risk faktörü sayılabilir.

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı yavaş ilerler. Hareket sistemindeki aksaklıklar, yürüme-denge problemleri, mimiklerin azalması ve konuşmanın bozulması Parkinsonun ilk belirtileridir. Bu belirtileri genellikle hareketlerin yavaşlaması ve tutuklaşması izler. Bazı hastalarda “bradikinezi” yani hareketi devam ettirmede zorluk, hareket yavaşlığı çok belirgindir. Uzuvlarda titreme ve ağrı olabilir. Parkinson’un başlangıç aşamasındaki en belirgin semptomlarından biri de istirahat hâlinde iken baş parmak başta olmak üzere parmakların titremesidir. Nadir durumlarda yüz ve çenede titreme ilk evrelerde de görülebilir.

Parkinson hastalığı;

 1. evrede; vücudun tek tarafında görülen ağrı ve hareket kısıtlılığı ile ortaya çıkar. Mimik, duruş ve yürüyüşte bozulmalar görülür.
 2. evrede ise belirtiler vücudun iki tarafına da yayılır. Duruş ve yürüyüş bozulmaya başlar.
 3. evrede; gövde hareketleri belirgin şekilde yavaşlar. Bradikinezi dediğimiz bu durum ilerledikçe hastanın kaskatı kesilmesine neden olabilir.
 4. evrede belirtiler giderek şiddetlenir. Katılık hâli tüm vücuda yayılabilir. Ya da titreme hâli giderek azalabilir. Bu aşamadan sonra hastaların tek başına yaşaması da giderek zorlaşır.
 5. evrede hasta artık yatağa bağımlı ve sürekli bakıma muhtaç hâle gelir.

Parkinson Tanısı Nasıl Konur?

Parkinson hastalığı, yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için hastalık ilk belirtilerini vermesine rağmen yanlış tanı konulabilir. Bu nedenle Parkinson tanısında doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Çünkü Parkinson hastalığını tanılamak için spesifik bir test bulunmamaktadır. Gerekli görüldüğü takdirde radyolojik görüntüleme yöntemleri, kan testleri ve beyin görüntülemesi ile hastanın durumu değerlendirilebilir. Ancak esas tanı, hekimin gözlemleri ile konur.

Aydın Parkinson Tedavisi

Parkinson, beyin hücrelerinin ölümüne bağlı oluşan hastalıklar arasında tedaviye en iyi yanıt verendir. Ancak hastalık yavaş ilerlediği için hastalığın özenle takip edilmesi gerekir. Parkinson, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürür. Hasta bir süre sonra sürekli bakıma muhtaç hâle gelir. Bu nedenle hem hastanın hem de hasta yakınlarının hastalık hakkında bilinçlendirilmesi önemlidir.

Erken dönemde başlanan tedaviler, hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da ilerleyişini ciddi oranda yavaşlatmaktadır. Tedavide en sık başvurulan yöntem ilaçlardır. İlaçlar sayesinde dopaminerjik sinir sinyallerindeki azalma yavaşlatılabilir. Bu sayede hastalığın bazı tipik belirtileri çok daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu süreçte hastanın kaslarının aktif tutulması, konuşma terapileri ve kısa egzersizler de oldukça faydalı olacaktır. Kişinin hem fiziksel hem de bilişsel olarak aktif olması, tedavinin önemli bir parçasıdır. Ağızdan alınan ilaç tedavilerine ek olarak mideye ya da bağırsağa sürekli makina ile verilen ilaç tedavileri, beyin tahribat tedavileri ve beyin pili alternatif olarak uygun Parkinson hastaları’na uygulanabilmektedir.

Aydın parkinson tedavisi ve tanısı için kliniğimizle iletişime geçebilir; Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi