İnme Sonrası Gelişen Spastisite Tedavisinde Botoks

İnme Sonrası Gelişen Spastisite Tedavisinde Botoks Aydın

Felç; beyne giden oksijenin ve kan akışının yavaşlaması ya da tamamen durmasına bağlı olarak gelişen bir beyin krizidir. Bu süreçte etkilenen beyin hücreleri tamamen durur ve vücudun birçok fonksiyonu işlevini yerine getiremez hâle gelir. Felç sonrasında meydana gelen ve kasların istemsiz olarak kasılmasına neden olan motor bozukluğu ise “spastisite” olarak adlandırılır.

Spastisitenin tedavisi, kişinin yaşam kalitesini yükseltmek ya da hasta bakımını kolaylaştırmak açısından önemlidir. Spastisite tedavisinde yeni ve modern yaklaşımlardan biri de botokstur. Botoks uygulamasında kullanılan botulinum toksin, kasların aşırı kasılmasını engelleyerek, spastisitenin neden olduğu ani kas kasılmalarını azaltabilir. Yazımızın devamında, botoksun inme tedavisinde kullanımı hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

Aydın’da botoks ile spastisite tedavisi hakkında bilgi almak için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Spastisite Nedir?

Spastisite; felç geçiren hastalarda sık görülen ve ciddi engelliliğe neden olan bir bulgudur.. Spastisite durumunda;

  • Kaslarda sertlik ve ağrı
  • Kas krampları
  • Eklemde hareket zorluğu ve eklem deformiteleri
  • Günlük yaşam ihtiyaçlarını yerine getirmede zorlanma sık görülen semptomlardır.

Spastisite, fizik tedaviye ihtiyacı olan hastaların tedavi sürecini engeller. Geç dönemdeki hastalarda ise kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılamasını tamamen engellediği için hasta bakımını zorlaştırır. Bu nedenle inmeden sonra gelişen bu durumun düzeltilmesi ve kasların esnekliğinin sağlanması önemlidir.

Spastisite Tedavisinde Botoksun Etkisi Nedir?

Botoksun günümüzde en yaygın uygulama alanı estetiktir. Ancak yapılan birçok çalışma botoksun tıbbî tedavilerde de etkin sonuçlar verdiğini göstermektedir. Botoks, günümüzde, migren ve aşırı terleme sorunlarında en etkili tedavi hâline gelmiştir. Buna ek olarak, inmeden sonra gelişen spastisitenin tedavisinde de botokstan yardım alınmaktadır.

Spastisite yaşayan hastalarda, uzuv kaslarında istemsiz ve kontrolsüz kasılmalar olur. Bu kasılmalar, uzuvların işlevini yerine getirememesine neden olur. Botulinum toksinin (botoksun) kasları bloke eden etkisi sayesinde, kas kasılmaları kontrol altına alınabilir ve hastanın yaşam kalitesi artırılabilir.

Botoks Spastisiteyi Tamamen Tedavi Eder mi?

Botoksun spastisite tedavisinde kullanımı çoğunlukla hastanın en iyi duruma gelmesine yöneliktir. Bu nedenle kişinin tamamen iyileşip iyileşemeyeceği hastalığın seyrine de bağlıdır. İnmeden sonra bağımsız ya da destekle yürüyebilen bir hastaya yapılan botoks uygulaması daha hızlı ve etkili sonuçlar verebilir. Bu süreçte fizik tedaviden de yüksek verim alınırsa; fonksiyon kaybı kalıcı olarak düzeltilebilir. Özellikle günümüzde uygulanan robotik fizik tedavi ile birlikte yapılan botoks uygulamalarından oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır.

Ancak hareketsiz yatmakta olan bir hasta söz konusu ise elbette botoksun iyileştirici gücü daha az olacaktır. Bu durumda hastayı farklı tedavi birimlerine kolayca nakledebilmek ve hastaya bakan kişinin işini kolaylaştırmak adına botoks uygulaması yapılabilir.

Botoks ile Spastisite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Botoks ile spastisite tedavisinden en iyi sonuçları alabilmek için doğrudan, spastik kasların olduğu bölgeye enjeksiyon yapmak gerekir. Bu nedenle detaylı fiziki muayene sonrasında botoks uygulaması yapılması gerekir. Gerekli durumlarda EMG ya da ultrasondan da yardım alınarak botoks işlemi yapılabilir.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoks, felçli hastaların iyileşme sürecinde bir yardımcı olarak görülmelidir. Botoks yapılan felçli hastaların tedavi sürecinde fiziksel olarak aktif tutulması önemlidir. Eğer bu mümkün olabiliyorsa, botoks fizik tedavi sürecinin etkisini artırır. Böylece tek bir uygulama bile etkili olabilir. Çünkü botoksun etkisi 6 ay boyunca devam eder. Fizik tedavi ile desteklendiğini düşünürsek, bu süre oldukça yeterlidir. Gerekli durumlarda ise uygulama tekrar edilebilir. Botoksu yenilemenin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

Aydın Botoks ile Spastisite Tedavisi Fiyatları

Botoks ile spastisite tedavisinde hangi kaslara uygulama yapılacağı, hastanın mevcut sağlık durumu ve ne kadar doz uygulanacağı belirleyicidir. Bu nedenle hastalarımızın fiyatlar konusunda doğrudan kliniğimizden bilgi alması daha doğru olacaktır.

Aydın’daki kliniğimizi arayarak, botoks uygulamaları ve felç tedavisi hakkında daha fazla bilgi alabilir; fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi