Nöropatik Ağrı

Aydın Nöropatik Ağrı Tedavisi

Nöropatik ağrı; sinir sisteminde görülen hasar, lezyon ve fonksiyon bozukluğuna bağlı ortadan çıkan ağrı türüdür. Doku zedelenmesine bağlı ortaya çıkan ağrıdan temel farkı; sinir hücrelerinde oluşan hasar sonrasında meydana gelen, kontrol edilemeyen elektrik deşarjlarından kaynaklanmasıdır. Dolayısıyla klasik ağrı kesiciler tedavi edici değildir. Nöropatik ağrının şiddeti ise sinir hücrelerindeki hasarın türüne ve şiddetine göre değişir. Bazı kişilerde anlık, hafif ağrılar şeklinde görülebilir. Bazı nöropatik ağrılar ise uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Bu nedenle nöropatik ağrıyı değerlendirirken hastanın diğer şikâyetlerini de dikkatle dinlendirmek, çok yönlü bir değerlendirme yapmak önemlidir. Aydın nöropatik ağrı tedavisi ve nöropatik ağrı hakkında daha fazla bilgi almak için Aydın’daki kliniğimizi arayabilir; Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Nöropatik Ağrının Diğer Ağrılardan Farkı Nedir?

Vücudumuzdaki ağrılar; genellikle dokuların hasar görmesinden ya da enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu ağrılar genellikle doğrudan hasarlı bölgede görülür. Bastırdıkça artıp, azalabilir. Ancak nöropatik ağrıların kaynağı sinirlerdir. Dolayısıyla bacağınızda hissettiğiniz bir ağrının kaynağı beyindeki ve omurilikteki bölgelerden kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla nöropatik ağrının tedavi edilebilmesi için öncelikle altta yatan nedenlerin teşhis edilmesi gerekir. Dokuların kendisi ile ilgili olmadığı için klasik ağrı kesiciler ağrıyı dindirmez.

Nöropatik Ağrı Neden Olur?

Nöropatik ağrı, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Nöropatik ağrıları, ortaya çıkma nedenlerine göre “periferik nöropatik ağrı” ve “santral nöropatik ağrı” olmak üzere iki gruba ayırabiliriz.

Periferik Nöropatik Ağrı Nedir?

Periferik nöropatik ağrılar, beyin ve omurilik sinirleri dışında, vücudun diğer bölgelerinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklanan ağrılardır. Metabolizmayı etkileyen hastalıklar, periferik nöropatik ağrı nedenlerinin başında gelir. Özellikle diyabet hastalığı, nöropatik ağrının başlıca nedenidir.

Diğer periferik nöropatik ağrı nedenleri;

 • Metabolik hastalıklar (Tiroid, böbrek vb.)
 • AIDS, zona vb. infeksiyöz hastalıklar
 • B vitamini eksikliği ve beslenme bozukluğu
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Bazı ilaçların düzenli kullanılması
 • Bazı kanser türleri (akciğer kanseri, lenfoma vb.)
 • Genetik faktörler
 • Guillain Barre gibi inflamatuvar hastalıklar olarak sıralanabilir.

Bununla birlikte bazı periferik nöropatik ağrılar ise idiyopatiktir. Yani nedeni bilinememektedir.

Santral Nöropatik Ağrı Nedir?

Santral nöropatik ağrılar; beyin ve omurilik sinirlerinde meydana gelen hasarlara bağlı olarak gelişir.

Santral nöropatik ağrının yaygın görülen nedenleri;

 • İnme
 • Omurga yaralanmaları
 • Multipl skleroz (MS)
 • Omurilik iltihabıdır.

Nöropatik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Nöropatik ağrılar, hissedilebilecek en şiddetli ağrılardır. Başlangıç evrelerindeki bazı hastalıklarda, ağrının şiddeti hafif olabilir. Ancak çoğu nöropatik ağrı oldukça şiddetli şekilde hissedilir. Ağrının anormal derecede yoğun olması, dokunma duyusunda azalma olması, karıncalanma, batma nöropatik ağrı belirtileridir.

Nöropatik Ağrı Tanısı Nasıl Konulur?

Nöropatik ağrı tanısında en önemli yol gösterici hastanın ağrıyı nasıl ifade ettiğidir. Hasta öyküsünde duyu sistemini etkileyen hastalığa dair şüpheler varsa, gerekli tetkikler yapılarak nöropatik ağrı teşhisi konulabilir. Nöropatik muayene sırasında dokunma hissinde zayıflık vb. duyusal değişimler de tanı sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda diyabet gibi metabolik hastalıklar nöropatik ağrının en önemli nedenleri olduğu için hastanın genel sağlık durumunu değerlendirmek de çok önemlidir. EMG yapılarak periferik sinir hasarı varsa derecesi ve niteliği saptanır. MR ve BT incelemeleri ile santral nedenler saptanmaya çalışılır.

Aydın Nöropatik Ağrı Tedavisi

Nöropatik ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikle altta yatan nedenlerin saptanması ve tedavi edilmesi gerekir. Diyabete bağlı nöropatik ağrılarda, kan şekerinin kontrol altında tutulması temel tedavidir. Günümüzün modern ve güvenilir tedavi yöntemleri sayesinde hem periferik hem de santral nöropatik ağrılara etkin çözüm getirilebilmektedir. Nöropatik ağrı tedavisi çok yönlü bir tedavidir. Bu nedenle hem ilaçlar hem de girişimsel tedaviler tercih edilebilir.

Nöropatik ağrılar ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Aydın’daki kliniğimizle iletişime geçebilir; Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’tan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi