Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal Nevralji Tedavisi Aydın

Trigeminal nevralji, yüz bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Ağrı, yüzün birçok bölgesinde hissedilebilir. Bu nedenle teşhisi oldukça zordur. Hastanın şikâyetlerine karşılık ilk şüpheler, genellikle diş sağlığı ile ilgili sorunları akla getirir. Çünkü trigeminal nevralji hastalarının birçoğunda yemek yeme sırasında ağrı artar. Ancak trigeminal nevralji, bir sinir hastalığıdır. Beşinci kafa siniri olarak bilinen “trigeminal” sinirin hasarına bağlı olarak oluşur. Bu nedenle tedavi sürecinin buna uygun planlanması gerekir. Yazımızın devamında trigeminal nevralji nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz. Trigeminal nevralji tedavisi Aydın için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Trigeminal Nevralji Nedir?

Trigeminal nevralji yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sinir hastalığıdır. Yüz bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı en belirgin özelliğidir. Trigeminal nevralji nedeniyle oluşan ağrılar o kadar şiddetlidir ki kişinin ruh hâlini olumsuz etkileyebilir. Günlük sorumluluklarını yerine getirmesini engelleyebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

Trigeminal nevralji; yüz bölgesinde şiddetli ağrı ile kendini belli eder. Ağrı, çoğunlukla yüzün sağ tarafında oluşur. Birçok hastamız, hissettiği ağrıyı “zonklama” veya “elektrik çarpması” olarak tanımlar. Atipik trigeminal nevraljide, ağrı yanma hissine de benzetilebilir.

Trigeminal nevralji ağrısı, çene ve göz bölgesinde yoğun olarak hissedilir. Bu nedenle birçok kişi, ağrıyı diş ağrısı ile karıştırır. Ağrının tek taraflı olması, dokunma ile artması (tipik vakalarda) da bu şüpheyi güçlendirebilir.

Trigeminal nevralji ağrıları çoğu zaman ataklar hâlindedir. Ağrının şiddeti dayanılmaz ölçülerde olabilir. Bu nedenle kişi yemek yemeyi, konuşmayı reddedecek hâle gelebilir.

Trigeminal nevraljiyi fark etmek ise her zaman kolay değildir. Çünkü semptomlar birçok hastalığa işaret edebilir. Hastalık tipik ya da atipik olarak seyredebilir.

Trigeminal Nevralji Türleri Nelerdir?

Trigeminal nevralji olguları tipik ve atipik olmak üzere iki grupta incelenir.

Tipik trigeminal nevralji vakalarında yüzün belli bir bölgesinde, elektrik çarpmasına benzer ağrılar yaşanır. Tipik trigeminal nevraljinin en önemli özelliği, bazı tetikleyici noktaları olmasıdır. Özellikle yeme, çiğneme ve konuşma sırasında ağrı tetiklenebilir. Tetikleyici bölgelere dokunulduğunda, acı hissi artabilir. Bu nedenle teşhisi daha kolaydır diyebiliriz.

Ancak atipik trigeminal nevralji vakalarında tetikleyici bölgeler bulunmaz. Ağrı tıpkı atipik trigeminal nevraljide olduğu gibi yüzün tek tarafındadır. Ancak devamlıdır ve yanma hissine benzer. Atipik trigeminal nevralji ağrıları giderek daha da şiddetlenir. Bu nedenle teşhis edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür ve işkenceye dönüşebilir.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

Trigeminal nevraljinin başlıca nedeni; kan damarlarının trigeminal sinire baskı yapmasıdır. Bu baskı, birçok nörolojik rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Beyin sapı tünörleri trigeminal nevraljiye neden olabilir. Gençlerde Multipl skleroz trigeminal nevraljinin sık nedenlerindendir. Hastalığın teşhisi için mutlaka detaylı inceleme yapılması gerekir.

Trigeminal Nevralji Tanısı Nasıl Konur?

Trigeminal nevralji semptomları hem nörolojik hem de nörolojik olmayan rahatsızlıkları akla getirebilir. Bu nedenle tanı sürecinde, kişinin sağlığı fiziksel ve ruhsal açıdan incelenmeli; diğer tüm şüpheler ortadan kalktıktan sonra kesin tanı konulmalıdır. Bu süreç oldukça önemlidir. Çünkü trigeminal nevralji, Multipl Skleroz ve tümör gibi ciddi hastalıkların yan etkisi de olabilir. Bu durumda tedaviyi de bu doğrultuda planlamak gerekir.

Trigeminal nevralji tanısı için mutlaka beyin sapını ayrıntılı olarak gösterecek MR tetkiki yapılması gerekmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Aydın

Trigeminal nevralji de altta yatan nedenlerin saptanarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Trigeminal nevraljinin tedavisinde çoğu zaman düşük dozlu epilepsi tedavisinde de kullanılan ilaçlar kullanılır. Ancak ilaç tedavisinin doğru planlanması oldukça önemlidir. Epilepsi vb. diğer nörolojik ilaçlar dikkatli kullanılmadığı zaman istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle trigeminal nevralji tedavisi için doktorunuzun mutlaka uzman olması gerekir. Tanı sürecinin zorluğu da düşünüldüğünde deneyimin önemi daha net anlaşılacaktır.

İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda botoks tedavisi ya da sinir blokajları ile tedavi sağlanır. Eğer trigeminal sinirlere baskı yapan kan damarı ya dabir tümör söz konusu olduğunda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Aydın’da trigeminal nevralji hakkında diğer merak ettikleriniz için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi