Botoks Uygulamaları

Botoks Aydın

Botoks Aydın, günümüzde sadece estetik amacıyla değil, bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Migren, aşırı terleme, trigeminal nevralji ve felç sonrası görülen spastisitenin tedavisinde botokstan yardım alınmaktadır.

Botoks aslında botulinum toksin adı verilen, laboratuvar ortamında üretilen bir maddedir. Botulinum toksinin temel işlevi; uygulama yapılan bölgedeki kasların aşırı çalışmasını engellemektir. Bu sayede kırışıklıkların giderilmesini sağladığı gibi istemsiz kasılan kasların gevşemesine ve ağrı ataklarının azalmasına yardımcı olur. Yazımızın devamında, tıbbî tedavilerde kullanılan botoks hakkında daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Aydın’da botoks uygulamaları, migren, aşırı terleme ve felç tedavisi hakkında bilgi almak için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’un kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Botoks Aydın Nedir?

Botoks yani botulinum toksin, “clostridium botulinum” adı verilen bakteriden, laboratuvar ortamında üretilen bir maddedir. Botoks, günümüzde en çok tercih edilen estetik uygulamaların başında gelmektedir. Bununla birlikte kullanım alanı da giderek yaygınlaşmaktadır.

Botoks günümüzde, migren, aşırı terleme, trigeminal nevralji ve felçten sonra oluşan spastisitenin tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Botoks ile yapılan tedavileri daha detaylı inceleyecek olursak;

Migren Botoksu Nedir?

Migren, ataklar hâlinde yaşanan ve kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukluktan başlar ve ömrün sonuna kadar devam eder. Kesin bir tedavi ise henüz bulunmamıştır. İlaç desteği ve hastanın yaşam tarzındaki değişiklikler ile atakların kontrol altına alması sağlanmaktadır.

Ancak sürekli olarak ilaç kullanmak istemeyen ya da ilaçlara rağmen migren atakları devam eden kişiler için farklı alternatifler de olduğunu söyleyebiliriz. Bu alternatif; migren botoksudur. Migren botoksu, baş ağrısı ataklarını tetikleyen aşırı kas kasılmalarını bloke ederek, atakların sayısını ve şiddetini azaltır. Böylece hastanın baş ağrısından korkmadan, günlük yaşamına devam edebilmesine yardımcı olur.

Aşırı Terleme Botoksu Nedir?

Botoks ile etkin sonuç alınan rahatsızlıklardan biri de aşırı terlemedir. Aşırı terleme de migren gibi nedenleri bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Bu problemden muzdarip olan kişiler çoğu zaman kozmetik ürünler, pudra vb. yardımı ile terlemeyi engellemeye çalışırlar. Ancak haricen uygulanan bu ürünlerin etkisi olsa bile oldukça kısa sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu noktada botoks uygulaması, kaslara doğrudan etki ederek, yüksek başarı sağlar. Ter bezlerinin aşırı çalışması engellenir. Böylece kişi rahatça el sıkışabilir ve ayakkabısını çıkarması gereken ortamlarda tereddüt etmez.

Botoks Aydın ile Spastisite Tedavisi Nedir?

Spastisite; felçten sonra ortaya çıkan, kasların katılaşmasına ve istemsiz olarak kasılmasına neden olan bir durumdur. Özellikle inme (felç) sonrası yoğun fizik tedaviye ihtiyaç duyan hastalarda, tedavi sürecine ket vuran bir durumdur. Bu nedenle çeşitli yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Botoks, bu noktada hem hasta için konforlu hem de etkili bir tedavi seçeneğidir. Kaslara enjekte edilen botulinum toksin, kasların aşırı kasılmasını engelleyerek, spastisite semptomlarını azalmasına yardımcı olur ve böylece hastaların spastisite nedeniyle ortaya çıkan ağrı ve hareket zorluğunun önüne geçilerek yaşam kalitesini artırır.

Tedavi Amaçlı Botoks Nasıl Uygulanır?

Tedavi amaçlı yapılan botoks işlemleri de tıpkı estetik botoks uygulamaları gibi enjeksiyon ile yapılır. Uygulamadan önce çeşitli testler ile ağrının ve terlemenin yoğun olduğu bölgeler saptanabilir. Spastisite görülen hastalarımız için bu süreçte EMG ve ultrason gibi detaylı görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir.

Aydın Botoks Fiyatları

Tedavi amacıyla yapılan botoks işlemlerinin mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir. Estetik amacıyla yapılan botoks uygulamalarından farklı olarak; migren, terleme ve felç için yapılan botokslarda hasara neden olan kas yapılarının iyi tanınması gerekir. Doğru uygulandığı sürece botoks uygulamasının ciddi yan etkileri yoktur.

Botoks fiyatları ise uygulamanın amacına ve uygulama yapılacak bölgenin özelliklerine göre değişir. Bu nedenle kliniğimizi arayarak botoks fiyatlarımız hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi