Masseter Botoksu Kuşadası

Masseter Botoksu Kuşadası

Masseter botoksu Kuşadası; hem çene yapısının daha estetik bir görünüm kazanması hem de diş ve çene sıkma probleminin ortadan kaldırılması için yapılan bir botoks uygulamasıdır.

Diş sıkma problemi, sıkıntı, stres, bazı kas hastalıkları vb. nedenlerle ortaya çıkabilir. “Bruksizm” olarak adlandırılan bu durum, kişinin diş yapısına zarar verdiği gibi yaşam kalitesini de düşürür. Bruksizm, çoğu zaman uyku hâlinde ortaya çıkan rahatsızlıktır. Ancak bazı kişilerde gündüz de diş sıkma görülebilmektedir. Diş sıkma probleminin şiddetli olduğu kişilerin eşleri uyku sırasında gıcırdatma sesi ile bu durumu fark edebilir.

Masseter botoks ile bruksizm tedavisi, çene kaslarının aşırı çalışmasını engelleyerek, diş sıkma sorununa etkili bir çözüm sunar. Aynı zamanda çene yapısının daha şekilli ve estetik görünmesini sağladığı için kişinin kendini iyi hissetmesine de yardımcı olacaktır.

Kuşadası’da masseter botoks ile diş sıkma ve gıcırdatma tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt’un kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir?

Bruksizm yani diş sıkma, çene ve dişlerin istemsizce sıkılması, gıcırdatılması ile karakterize olan bir durumdur. Bruksizmi olan kişiler, hem uykuda hem de uyanıkken dişlerini sıkarak gıcırdatabilir. Özellikle diş sıkma şikâyeti fazla olan kişilerde diş eti sorunları ve diş hassasiyeti sık görülen bir durumdur. Diş sıkma sorunu devam ettiği sürece, çene eklemi de ciddi şekilde zarar görebilir. Bu neden mutlaka tedavi edilmesi gereken, uzun vadede diş sağlığına zarar veren bir durumdur. Aynı zamanda diş sıkma probleminin farklı rahatsızlıklara işaret etmesi ihtimaline karşı kişinin nörolojik durumu da incelenmeli ve olası kas hastalığı şüphesi ortadan kaldırılmalıdır.

Bruksizm (Diş Sıkma) Neden Olur?

Diş sıkma, psikolojik sıkışmalar ya da bazı fiziksel sorunlar nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle tanı sürecinde hastanın şikâyetlerini dikkatlice dinlemek oldukça önemlidir. Eğer bazı kas hastalıklarına ya da düzenli ilaç kullanımına yönelik bilgiler varsa, hastanın durumu mutlaka bu çerçevede değerlendirilmelidir. Diş sıkmanın nedenleri:

  • Stres, endişe ve kaygı bozukluğu
  • Yaş faktörü (küçük çocuklarda diş sıkma problemi yaygın olarak görülür.
  • Bazı ilaçların düzenli kullanımı sonrası yan etki olarak
  • Genetik yatkınlık
  • Parkinson, demans, epilepsi, uyku apnesi vb. bazı nörolojik rahatsızlıklar

Diş Sıkma Botoks ile Tedavi Edilebilir mi?

Diş sıkma tedavisinde, günümüzde kullanılan en etkili yöntem botoks uygulamasıdır diyebiliriz. Günümüzde birçok ciddi rahatsızlığa botoks ile çözüm bulunabilmektedir. Diş sıkma botoksu da bunlardan bir tanesidir. “Masseter botoks” olarak da bilinen diş sıkma botoksu, çene bölgesinde, “masseter” adı verilen kasa yapılan botoks uygulamasıdır. Hem estetik amaçlı hem de diş sıkma tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Dolayısıyla bu soruya cevap; evet, masseter botoks ile diş sıkma problemleri tedavi edilebilir.

Diş Sıkma Botoksu Nasıl Etki Eder?

Botoks, “botulinum toksin” adı verilen bir malzeme ile uygulanır. Botulinum toksin, kasların aşırı çalışmasını engelleyen özelliğe sahiptir. Bu nedenle mimik kırışıklıklarını engeller. Çene bölgesine uygulandığında ise çene bölgesindeki masseter kaslarının aşırı çalışmasını engelleyerek, çeneye daha zarif bir görünüm katar.

Botoksun çene estetiğindeki bu etkisi, diş sıkma sorununun da ciddi oranda azaltılmasına yardımcı olur. Masseter bölgesindeki kasılmaların engellenmesi, çenenin kasılmasını ve dişlerin birbirine sürtünmesini engeller. Bu nedenle kişinin hem uykuda hem de günlük yaşamında çene sıkma problemini engeller. Böylece diş sağlığını da korur. Diş gıcırdatılmasının azalmasıyla birlikte dişlerin zedelenmesi de durur ve diş etlerinin, çene kemiğinin yapısı korunabilir.

Masseter Botoksu Kuşadası Nasıl Yapılır?

Masseter botoksu, yan etkisi olan bir işlem değildir. Birçok kişi çiğneme ve yutkunma işlevlerinde sorunlar olabileceği düşüncesi ile botokstan korkar. Ancak masseter botoksu, doğru uygulandığı sürece, ciddi yan etkileri olan bir işlem değildir. Enjeksiyondan kaynaklanan ödem ve kızarıklık, kısa süre içerisinde yok olur. Bu noktada doktorun deneyimi oldukça önemlidir. Özellikle bruksizm tedavisinde kullanılan botoks işlemleri mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Kuşadası Masseter Botoks Tedavisi

Masseter botoksu ile diş sıkma tedavisi yaptıran kişiler iki farklı açıdan kendilerini daha iyi hissederler. Birincisi, diş gıcırdatma sorununu engelleyebilirler. Böylece diş minelerini koruyabilir ve kendilerini sosyal yaşamlarında daha iyi hissederler. Aynı zamanda botoksun etkisi ile çene bölgesinde meydana gelen incelmeden de memnun kalırlar. Masseter botoksundan sonra, çenenin V görünümü belirleşir. Bu nedenle yüz ifadesi daha yumuşak ve zarif olur.

Kuşadası’da masseter botoksu ve diş sıkma tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi