Ağrı Tedavisi İzmir

Ağrı Tedavisi İzmir

Ağrı; kişinin yaşam kalitesini düşüren ve ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilen bir şikâyettir. Özellikle migren gibi ataklar hâlinde gelen, şiddetli ağrılar kişinin sosyal hayatı ve iş yaşamı için büyük sorun oluşturur. Nöroloji alanına giren ağrıların birçoğu; sinir hücrelerinin zarar görmesinden ya da beynin elektriksel iletimi ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Ağrı tedavisi İzmir için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Ağrılar, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Doku zedelenmesinden kaynaklanan ağrıların tedavisinde genellikle non-steroid antienflamatuar ilaçlar yeterli olur. Ancak sinir hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanan, nöropatik ağrılarda mutlaka altta yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Ortopedi kaynaklı ağrıların tedavisi için ise fizik tedavi tercih edilebilir. Günümüzün modern tedavi yöntemleri sayesinde ağrının tedavisi mümkündür. Ancak önemli olan, deneyimli bir doktorun değerlendirmesi ve ağrının kaynaklarını doğru teşhis etmesidir.

Yazımızın devamında nöroloji kaynaklı ağrı türleri ve ağrı tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi bulabilirsiniz.

Nöropatik Ağrı Nedir?

Nöroloji alanında en sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan biri de nöropatik ağrılardır. Nöropatik ağrılar hem beyin ve omurilik bölgesindeki hem de diğer vücudun diğer bölgelerindeki sinirlerin hasar görmesi sonucunda oluşur. Diğer ağrı türlerine göre daha şiddetlidirler ve klasik ağrı kesicilerle dindirilemezler. Bu nedenle kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürürler. Aynı zamanda altta yatan farklı bir rahatsızlığın da habercisi olduğu için nöropatik ağrıların mutlaka dikkate alınması gerekir.

Nöropatik Ağrılar Neden Olur?

Beyin ve omurilik sinirlerindeki hasardan meydana gelen nöropatik ağrılar “santral nöropatik ağrı” olarak adlandırılır. Omuriliğin iltihaplanması, multipl skleroz (MS) ve diğer beyin-omurilik hastalıkları santral nöropatik ağrılara neden olabilir. Tanısı için nöroloji alanında uzman bir doktorun değerlendirmesi önemlidir. Eğer nörolojik muayene sırasında dokunma duyusu ile ilgili şikâyetler de söz konusu ise tanı süreci de kolaylaşır.

Periferik yani beyin ve omurilik sinirleri dışındaki sinir hücrelerinde hasar nedeniyle ortaya çıkan ağrıların en yaygın nedeni ise şeker hastalığıdır.

Nöropatik Ağrılar Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropatik ağrılar birçok nedenle ortaya çıkabilir. Tedavi edilmesi için ise öncelikle altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle nöropatik ağrı tedavisinde ilaçlar ve girişimsel tedaviler gibi farklı yöntemler tercih edilebilir.

Baş Ağrıları Neden Olur?

Baş ağrısı; tüm dünyada en yaygın görülen şikâyetlerden biridir. Çevresel koşullar, hava değişimi, aşırı alkol ve sigara tüketimi, hormonal değişimler gibi birçok neden baş ağrısına neden olabilir. Bunlar geçici baş ağrılarıdır ve günlük yaşamı ciddi şekilde etkilemezler. Ancak baş ağrısı, bazı durumlarda nörolojik sorunların bir işareti de olabilir. Ya da migrenden kaynaklanıyor olabilir.

Migren Nedir?

Baş ağrılarınınbir kısmı migrenden kaynaklanır. Migren, normal baş ağrılarına göre çok daha şiddetlidir ve ataklar hâlinde gelir. Bu nedenle kişinin günlük yaşamını büyük oranda olumsuz etkiler. Nedeni henüz kesin olarak bilinmese de genetik faktörlerin migren oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. MR ve diğer görüntüleme yöntemleri ile migren tanısı konulabilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren tedavisinde günümüzde en etkili yöntem migren botoksudur. Migren kronik bir rahatsızlıktır. Yani ömür boyu devam eder. Kesin ve kalıcı bir tedavisi ise henüz bulunmamaktadır. Migren ataklarını azaltan ilaçlar ve hastanın yaşam biçimindeki değişikliklerle en etkili sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Migren botoksu gibi modern tedavi yöntemleri ise migrene uzun süreli, etkili ve pratik çözümler sunmaktadır.

İzmir Ağrı Tedavisi

Yukarıda ele aldığımız nörolojik kaynaklı ağrıların azaltılması ve kişinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi mümkündür. Ancak bu süreçte doğru tanının önemi de büyüktür.

İzmir ağrı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir; randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi