Demans Tedavisi İzmir

Demans Tedavisi İzmir

Demans (halk arasındaki adıyla bunama); unutkanlık ve zihinsel faaliyetlerde yavaşlama ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaşla birlikte görülme riski de artar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; her yıl yaklaşık 10 milyon yeni demans vakası görülmektedir. Demans tedavisi İzmir için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

En yaygın demans türü Alzheimer hastalığıdır. Bu nedenle birçok kişi Alzheimer ve demansın aynı olduğunu düşünür. Ancak, Alzheimer bir demans türü olmasına rağmen, demans çok daha geniş bir kapsama sahiptir. Yaşlanma ile gelen organizasyon yapma, yargılama ve değerlendirme gücündeki zayıflık, yoğun unutkanlık gibi birçok davranış demans olarak nitelendirilebilir. Alzheimer yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıda ise “Demans nedir?”, “Demans nasıl tedavi edilir?” gibi sık sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Demans Nedir?

Demans; zihinsel gücü, sosyal becerileri ve düşünmeyi zayıflatan, genellikle ilerleyen yaşa bağlı çıkan bir durumdur. Demans, hastalık olarak tanımlanamaz. Hafızanın zayıflamasına bağlı ortaya çıkan semptomlar olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Kendi içerisinde birçok türe ayrılır ve her birini ayrı ayrı ele almak; hastaya bu şekilde yaklaşmak gerekebilir.

Demans bazı durumlarda vücuttaki bazı eksiklikler ya da ilaç kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu geçici bir demans durumudur. Hafızanın zayıflamasına neden olan etkenler ortadan kalktığında hafıza yeniden güçlenir.

Demans Neden Olur?

Demans, kolay bir ifade ile, beyindeki hücrelerin zarar görmesi nedeniyle oluşur diyebiliriz. Demans durumunda, beyindeki hücrelerin birbiri ile iletişim kurma yetenekleri kısıtlıdır. Bu nedenle hem davranışlar hem de öğrenme ve değerlendirme becerileri zayıflar.

En yaygın demans türü olan Alzheimer rahatsızlığında, beynin içerisindeki bazı proteinler normal değerlerden daha yüksektir. Bu durum “hipokampus” dediğimiz bölgeye hasar verir. Hafızanın merkezi olan hipokampus zayıfladığında ise hafıza kaybı ortaya çıkar.

Demans Türleri Nelerdir?

Demansın birçok türü vardır. En sık karşılaştığımız demans türlerini sıralayacak olursak;

  • Alzheimer: Alzheimer hastalarının beyninde amiloid plak adı verilen protein kümelenmeleri vardır. Bu yapılar nöronları bağlayan liflere zarar vererek, demansa neden olurlar.
  • Vasküler Demans: Alzheimer’dan sonra, ikinci en sık rastlanan demans türüdür. Vasküler demansın nedeni; beyni besleyen kan damarlarının zarar görmesidir. Genellikle unutma geri plandadır. Ancak kişi problem çözme ve alaka kurma becerilerini kaybetmiştir.
  • Lewy Cisimciği Demansı: Lewy cisimciği olarak adlandırdığımız yapılar; beyindeki protein birikimidir. Anormal kabul edilen bu birikim dikkat sorunlarına, halüsinasyon ve odak sorunlarına neden olur. Parkinson hastalığı bulguları ile birliktelik gösterir.
  • Frontemporal Demans: Frontemporal demans, çoğunlukla kişilik değişikliği, düşünme ve yargılama ile ilgili sorunlarla ilişkilendirilir. Genç yaşlarda sık görülen demans tiplerindendir.
  • Karışık demans: Farklı demans türlerinin bir arada yaşandığı demans türüdür.

Demans Belirtileri Nelerdir?

Demansın en karakteristik özelliği yeni bilgi öğrenmede zorluk çekmedir. Eski bilgilerin taze kalması ancak yeni durumlara, ortamlara yabancılık çekme belirgindir. Bunun dışında;

  • Hafızanın zayıflaması, unutkanlık
  • Sosyal ilişkilerin bozulması
  • Dikkat eksikliği, odaklanmanın güçleşmesi
  • Yargı ve muhakeme yeteneğinde azalma
  • Görsel algının zayıflaması da demansın diğer belirtileri arasındadır.

Demansın ilk evrelerinde; unutkanlık, zaman ve mekanları karıştırma

Orta evrelerinde; yakın zamanda yaşanan olayları ve kişilerin adını unutma, bilinen yerlerde kaybolma, azalan iletişim becerileri

İleri evrelerinde; akrabaları hatırlayamama, kişisel bakımını yapamama, agresiflik (hırçınlık) ve depresyon belirgindir.

Demans Tedavisi İzmir

İlerleyici özellikteki demans tamamen tedavi edilemez. Ancak ilaç desteği ve yaşam tarzındaki bazı desteklerle ilerlemesi yavaşlatılabilir. Demans tanı ve tedavisinde uzman bir doktorun değerlendirmesi oldukça önemlidir. Hem doğru medikal desteğin sağlanması hem de hastanın durumunun tüm açıklığı ile kavranması için doktorun bu alanda uzman olması gerekir. İzmir’da demans hakkında tüm merak ettiklerinizi danışmak için Nöroloji Uzmanı Refik Kunt ile iletişime geçebilirsiniz.

Demans Nasıl Önlenir?

İlaç tedavisinin dışında hastanın fiziksel aktivitesini ve sosyal ilişkilerini üst seviyede tutacak; uyku ve beslenmenin düzenli olduğu bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Demans hastaları genellikle ileri yaştaki bireyler olduğu için ailenin de desteği bu noktada önemlidir. Ayrıca ailesinde demans öyküsü olan kişilerin genç yaşlardan itibaren bol bol kitap okumaya, yeni hobiler edinmeye ve sosyal yaşamlarını aktif tutmaya özen göstermesinin yanı sıra Akdeniz diyeti ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi